Title Image

PV Dębowiec: od infrastruktury terenu do montażu modułów

PV Dębowiec: od infrastruktury terenu do montażu modułów

W Dębowcu powstaje farma fotowoltaiczna o planowanej mocy 1 MW. Na placu budowy widać już rzędy konstrukcji i pierwsze moduły, a za nimi — wykonany dojazd, ogrodzenie i infrastrukturę przyłączeniową. To historia inwestycji, która krok po kroku przechodzi od prac w gruncie do montażu elektrowni.

Dziennik zaktualizowany 9 października 2026 r. Najnowszy wykorzystany komunikat z placu budowy pochodzi z 1 października 2026 r. Podane poniżej postępy dotyczą tej daty; nie są pomiarem na żywo.

Co już widać na budowie

Ostatnia relacja pokazuje projekt w trakcie montażu. Ogrodzenie, droga dojazdowa i przyłącze średniego napięcia zostały w niej opisane jako wykonane w 100%. Konstrukcje pod moduły osiągnęły 95%, rozprowadzenie kabli 90%, a montaż modułów 5%. Te wartości opisują osobne zakresy robót — nie sumują się do jednego procentu ukończenia farmy.

100%Ogrodzenie
100%Droga dojazdowa
100%Przyłącze SN
95%Konstrukcje pod moduły
90%Rozprowadzenie kabli
5%Montaż modułów

Zakończenie robót przy przyłączu nie oznacza jeszcze rozpoczęcia oddawania energii do sieci. W wykorzystanych relacjach nie potwierdzono uruchomienia produkcji Dębowca.

Od prób gruntowych do przygotowania terenu

Zanim stalowe konstrukcje zaczęły układać się w równe rzędy, trzeba było sprawdzić grunt. W relacji z prób sił wyrywania wskazano datę 29 lipca 2026 r. Takie badania pomagają ocenić współpracę elementów posadowienia z podłożem. To prace niewidoczne na gotowej farmie, ale ważne dla jej konstrukcji.

Kolejna relacja opisuje wyznaczanie i przygotowanie obszaru inwestycji. Układ farmy zaczyna się od terenu: miejsca dla rzędów, dostępu do urządzeń i tras prowadzenia infrastruktury. Dopiero na tej podstawie można organizować dostawy i kolejne roboty.

Droga, ogrodzenie i monitoring — zaplecze całej inwestycji

Na budowę muszą dotrzeć maszyny, elementy konstrukcyjne i moduły. W relacji poświęconej drodze dojazdowej opisano korytowanie, przygotowanie podłoża, podbudowę z kruszywa oraz utwardzanie nawierzchni pod transport budowlany. To właśnie dojazd pozwala kolejnym etapom nabrać tempa.

Osobny komunikat potwierdza zakończenie ogrodzenia i zabezpieczenie terenu. W kolejnej publikacji opisano trwający montaż systemu monitoringu. Ochrona placu budowy i infrastruktury jest częścią realizacji inwestycji, podobnie jak roboty bezpośrednio przy instalacji PV.

Przyłącze SN — droga przyszłej energii

Relacja z 14 września 2026 r. dokumentuje prace kablowe i montażowe przy trasie średniego napięcia. Przyłącze ma umożliwić przekazanie energii z farmy do sieci dystrybucyjnej. W komunikatach z 25 września i 1 października zakres ten opisano już jako wykonany w 100%.

Budowa infrastruktury przyłączeniowej, odbiory i uruchomienie instalacji to kolejne, odrębne informacje. Dlatego dziennik pokazuje wykonany zakres robót bez utożsamiania go z potwierdzoną produkcją energii.

Konstrukcje rosną, pojawiają się pierwsze moduły

Wrześniowa relacja z kafarowania pokazuje etap wbijania elementów konstrukcji w grunt. To na tej bazie powstają podpory dla modułów. Z lotu ptaka najlepiej widać, jak kolejne rzędy nadają kształt przyszłej elektrowni.

25 września FFP informowała o wykonaniu konstrukcji w 80%. W relacji z 1 października było to już 95%, a montaż modułów osiągnął 5%. Zestawienie tych dwóch komunikatów pokazuje konkretny postęp: konstrukcje zbliżały się do zakończenia, a na farmie rozpoczął się kolejny widoczny etap — układanie modułów.

Równolegle rozwijana była instalacja kablowa. Według październikowego komunikatu rozprowadzenie kabli pod moduły osiągnęło 90%. Poszczególne zakresy mogą być wykonywane równocześnie, dlatego na jednym zdjęciu widać zarówno gotowe fragmenty konstrukcji, jak i miejsca, w których montaż nadal trwa.

Historia budowy w datach i relacjach

  1. 29.07.2026 — próby sił wyrywania. Data robót wskazana w treści relacji opublikowanej 22 września.
  2. 14.09.2026 — relacja z budowy przyłącza SN. Prace kablowe i montażowe przy trasie średniego napięcia.
  3. 22.09.2026 — publikacja relacji z przygotowania placu. Wyznaczenie obszaru, droga dojazdowa, ogrodzenie i montaż monitoringu. Data publikacji nie przesądza o dniu wykonania wszystkich robót.
  4. 23.09.2026 — relacja z kafarowania. Wbijanie elementów konstrukcji pod moduły.
  5. 25.09.2026 — konstrukcje w 80%. Dojazd, ogrodzenie i przyłącze SN opisane jako wykonane w 100%.
  6. 01.10.2026 — konstrukcje w 95%, pierwsze moduły. Rozprowadzenie kabli 90%, montaż modułów 5%.

Zajrzyj na plac budowy — galeria Dębowca

Panoramy pokazują skalę inwestycji i układ rzędów. Bliższe kadry pozwalają przyjrzeć się konstrukcjom, pierwszym zamontowanym modułom oraz pracom przy infrastrukturze elektroenergetycznej. Sześć zdjęć z biblioteki FFP uzupełnia relację z 1 października; nie przypisujemy im osobnych dat wykonania.

Kolejne etapy na drodze do uruchomienia

Na podstawie ostatniego komunikatu przed inwestycją pozostawały dalszy montaż modułów oraz dokończenie opisanych zakresów konstrukcyjnych i kablowych. Po pracach montażowych istotnymi kamieniami milowymi będą potwierdzone testy, odbiory i uruchomienie. Ich daty i wyniki wymagają osobnych komunikatów z realizacji.

Ten dziennik pozwala zobaczyć, co już zostało opisane i jak zmieniała się budowa. Sprawdź kolejne aktualności FFP → lub poznaj ukończony projekt Miejsce Piastowe →.

Zostań na chwilę — poznaj kolejne tematy

Wszystkie artykuły o fotowoltaice →